Ezt senki nem meséli el neked a szülésről: Amit érdemes tudni az úgynevezett 4. trimeszterről

2019.03.18. 15:38 Medibon

Ezt senki nem meséli el neked a szülésről: Amit érdemes tudni az úgynevezett 4. trimeszterről

Előfordulhat, hogy Kate Middleton néhány órával a szülés után pompásan fest Vilmos herceg oldalán a kamerák kereszttüzében, ezzel azonban kevés újdonsült anyuka van ugyanígy a hétköznapokban. Az állapotosságot és a szülést követően teljes formánk visszanyerése hónapokig vagy akár még tovább is eltarthat. Cikkünkben összefoglaljuk, mit érdemes tudni a „4. trimeszterről”.

Az, hogy milyen gyorsan regenerálódsz, sok mindentől függ, beleértve a terhesség előtti egészségi állapotodat, az áldott állapot nehézségeit, a szüléssel járó viszontagságokat és így tovább. Íme, néhány olyan dolog, amire érdemes felkészülnöd, ha babát vársz.

Mély fáradtságérzés

A legtöbb kismama úgy képzeli el a szülés utáni időszakot, hogy kicsit fáradt lesz majd, de sokan nem készülnek fel arra, hogy ténylegesen milyen fáradtság vár rájuk, miután világra segítették gyermeküket. Ez a kimerültség többek között a test regenerálódási folyamataiból, a baba menetrendjéből is fakad, illetve az összecsiszolódási diszkomforton túl attól is függ, hogy a kicsi mennyi alvást „engedélyez” éjszakánként az újdonsült szülőknek. Ez a fárasztó időszak végtelennek tűnhet az anyukák számára, és valóban több hétig eltarthat. Ahelyett, hogy kitakarítanád a házat, vagy a teendőidet kezdenéd listázni, amikor van egy kis lehetőséged pihenni, ilyenkor inkább célozd meg az ágyat.

Hasfájás, mint utóhatás

Ez lehet a legkevésbé meglepő utóhatás, miután épp most szültél, mégis meglepő lesz az a hasi diszkomfortérzet, amit a szülés utóízként hagy maga után. Ez az érzés elsősorban azoknak a méhösszehúzódásoknak köszönhető, amelyek segítenek a terhesség előtti méh méretének visszaállításában. Mivel a szoptatás is okozhat ilyen összehúzódásokat, így nagyobb fájdalmat tapasztalhatsz, amikor a babát eteted. Ezenkívül egyéb hasi fájdalmak is előfordulhatnak kísérőjelenségként, hiszen a hasfal is gyógyul, az izmok is regenerálódnak. Egyénfüggő, hogy ez az állapot meddig tart, de mozgással, meleg vizes palackkal enyhíthetünk a kellemetlenségeken.

Merő fájdalomként éled meg a testedet

Még akkor is, ha a szülés tökéletesen sikerült, egy darabig valószínűleg fájdalmat érzel a hüvely és a végbélnyílás közötti területen, amit csak tovább fokozhat a gátmetszés ténye, illetve a nehezebb szülés. Ülőhelyzetben érdemes párnát tenni a popsi alá, illetve a langyos és melegvizes ülőfürdő is segíthet, ahogy helyi érzéstelenítő spray-vel, vagy jegesborogatással is enyhíthetjük a fájdalmat.

Felborul a ciklus

Bár néhány nő a szülést követő hat-nyolc héttel már újra menstruál, a ciklus visszaállásának ideje egyénenként változó lehet. Szoptatás mellett, akár néhány hónap is eltelhet, míg helyreáll a menstruáció. Amint újraindul, könnyen előfordulhat, hogy eltér a korábban megszokott periódusoktól: görcsöktől nehezebb, szabálytalanabb, intenzívebb lehet, min a szülést megelőzően. Vigyázat: Ha nem indult még újra a ciklusod, akkor is teherbe eshetsz, ezért ebben az időszakban sem szabad elhanyagolni a védekezést!

Szükség lehet a fogamzásgátlásra

A szülést követően, akkor is, ha császárral jött világra a babánk, orvosi javaslatra 6 hetet ajánlott várni a szexuális élettel. Ez nem csak a szervezet regenerálódásához szükséges idő, de a fertőzések elkerülése miatt is nagyon fontos. Ebben az időszakban a fürdés, az uszoda, a szaunázás is kerülendő tevékenységek. A szoptatás nem ad védelmet egy újabb gyermekáldással szemben. Ha nem állsz készen az új terhességre, akkor mindenképpen szükséges gondoskodni a védekezésről óvszerrel, fogamzásgátló tablettával stb.

Gyermekágyi vérzés, váladékozás

A szülést követően a 6 hét szex-mentesség azért is fontos, mert ilyenkor tisztul a szervezet. A gyermekágyi vérzés, váladékozás normális ebben az időszakban, vörösestől akár átlátszó is lehet. Ha sárgássá vagy zöldszínűvé, illetve szagossá válik, az viszont a bakteriális fertőzés jele, amivel fel kell keresned a szakorvosodat. Néhány hét alatt elmúlik magától, ha mégsem, akkor is fordulj orvoshoz. Tampon helyett betétet használj, mert előbbi segíti a felülfertőződést.

Szomorúság, depresszió

A szülést követő egy-két hétben normális jelenség, ha szomorúnak érzed magad. Ilyenkor könnyen jön a sírás, az ingerlékenység, a szomorúság, a túlterheltség érzése. Mindezt a hormonális változások, a stressz és a fáradtság kombinációja okozza. Ugyanakkor, ha négy hét múlva is ugyanígy érzed magad, akkor lehet, hgy a szülés utáni depresszióval van dolgod, amivel mindenképpen ajánlott szakemberhez fordulni, mert ártalmas és kezelendő probléma.

Székrekedés, mint utóhatás

A székrekedés szintén gyakori mellékhatás a terhesség után, különösen akkor, ha valamilyen fájdalomcsillapító segítségével történt meg a szülés. Székrekedést okozhat a fájdalomtól való félelem is. Érdemes sok folyadékot, elsősorban vizet, cukormentes gyümölcsteát inni, minél több gyümölcsöt, zöldséget és rostban gazdag ételt fogyasztani a kellemetlenségek enyhítése érdekében. Az orvos által jóváhagyott testmozgás is segíthet ilyenkor. Ha a baba megérkezését követő 4 napban elmarad a széklet, érdemes beszélni erről a kezelőorvossal, aki hashajtót javasolhat.

A megterhelés aranyérrel járhat

A végbélben található duzzadt véredények a szülés fizikai megterhelése után fordulhatnak elő. Ezek nem csak kényelmetlenek, de vérzéssel, viszketéssel is járhatnak. Idővel elmúlik, addig azonban érdemes aranyér kenőcsökkel, jeges borogatással, párnán történő üléssel enyhíteni a fájdalmat. A székrekedéshez hasonlóan ebben az esetben is segíthet a sok folyadék és a rostban gazdag ételek fogyasztása.

Húgyúti inkontinencia

Sajnos a tüsszentés, köhögés, nevetés hatására, szülés után gyakran jelentkezhet húgyúti inkontinencia, és a bélmozgás is kontrollálhatatlanabbá válhat. Ez a probléma idővel enyhül. Felgyorsíthatjuk a dolgot a kismedencei izmok megerősítésével (pl. Kegel-gyakorlatok).

A rendszeres testmozgás rutinja

Ha minden adott ahhoz, hogy újra rendszeresen edzhesd a tested, érdemes energiát és időt szánni rá, mert ez az, amivel a leginkább csökkenthetők a szülés kellemetlen mellékhatásai. Nemcsak az aranyér, a székrekedés és az inkontinencia visszaszorításában segíthet, de megakadályozhatja a depresszió kialakulását, javíthatja az alvást, és energetizálhat is. Ugyanakkor, tudd, hogy a tested csodálatops dolgot teremtett, ezért legyél vele türelmes és ne feszítsd túl a húrt! A gyaloglás és az úszás a legjobb módja a testmozgás visszaállításának.

Hőhullámok

Azt hitted, a terhességgel megszűnnek a hőhullámok is? Az áldott állapotot követő hormonok azonban menopauza-szerű meleg hullámokat is okozhatnak. A hőhullámok, az izzadékonyság a szülést követő második hétben már enyhülni fog. Azok, akiknek terhesség előtt magasabb volt a BMI –jük, intenzívebben tapasztalhatják a hőhullámokat. Ha a meleg veríték éjszakánként lázba hajlik, könnyen lehet, hogy valamilyen fertőzéssel van dolgunk, ebben az esetben mindenképpen fordulj orvoshoz!

A mellek és a mellbimbók megsérülhetnek

A szoptatás jó neked és a babának is - de nem mindig könnyű. Fájdalmas is lehet, ami fájdalmas melleket és sérült mellbimbókat eredményez. Szülés után érdemes szakértői segítséget igénybe venni annak érdekében, hogy a szoptatás rutinját könnyebben és biztonságosabban sajátíthassuk el.

A terhesség alatt felszedett kilók nem tűnnek el rögtön

A terhesség alatti ideális súlygyarapodás mértéke 9-12 kg, amiben a baba, a méhlepény, a magzatvíz, a megnövekedett vérmennyiség súlya is benne van. Szülés után a babával kapcsolatos plusz súlyokkal könnyebb leszel, ahogy a szervezetben felhalmozódott víztől is megszabadulsz majd. Az ezenfelül felszedett kilóktól viszont nehezebb lesz búcsút venni, akár hónapokig is eltarthat a folyamat, de ezen nem szabad elkeseredni, mert a szervezetnek szüksége van a plusz energiára a szoptatáshoz, a regenerálódáshoz is.

Csökkenhet a libidó

A szülést követően javasolt hat hét után, újra visszatérhet életetekbe a szexualitás. Ha ez nem megy olyan könnyen, akkor sincs ok az aggodalomra. Az ösztogénszint változása, a szoptatás átmenetileg csökkentheti a libidót. 

A komplikációk veszélye

Csak azért, mert többé nem vagy terhes, nem jelenti azt, hogy a terhességi szövődmények miatt már nincs okod aggódni. Minden, ami a terhesség alatt történik, befolyásolhatja a szülés utáni időszakot, így a magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség hosszú távú és egész életen át tartó következményekkel járhat. A preeclampszia - a potenciálisan veszélyes terhességi komplikáció, amely magas vérnyomással jár - nagyobb kockázatot jelent a szív- és érrendszeri betegségekben. A terhességi cukorbetegség növeli az állandó cukorbetegség kialakulásának rizikóját.

Mikor fordulj orvoshoz

Az új babát körülvevő izgalom közepette nem szabad megfeledkezned a saját egészségedről sem. Azonnal fordulj orvoshoz láz vagy hidegrázás, súlyos fejfájás, látászavar, hányás esetén,mert ezek vérnyomásproblémára, fertőzésre utalhatnak, ahogy a lábban jelentkező fájdalom vérrög kialakulásának a jele lehet!

Adj meg mindent önmagadnak ahhoz, hogy gyermekednek is a legjobbat adhasd!

Forrás: Health.com

Ha érdekelnek a kedvezményes egészségügyi ajánlataink, kattints IDE, és görgess lefelé.

Hozzászólások