Részletes leírás
Ajánlatunkkal most a Budai Magánorvosi Centrumban, a 2015. év Év Magánrendelőjében egy fókuszált, hasi-, kismedencei ultrahang vizsgálaton vehetsz részt. Ha van előző leleted, zárójelentésed, vidd magaddal, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
Ha a közérzeted nem túl fényes, és ehhez még olyan tünetek is társulnak, amik jogosan nyugtalanítanak (pl. vesegörcsök, epe problémák stb.), akkor ajánlott mihamarabb utána járni, mi okozhat problémát a szervezetedben. Erre tökéletes megoldás egy alapos ultrahangos vizsgálat.
Milyen szerveket vizsgál a hasi- kismedencei ultrahang?
A képalkotó vizsgálatok abszolút biztonságos eljárást takarnak, így a hasi- és kismedencei ultrahang is, melynek során a radiológus szakorvos a hasüregi és a kismedencei szervek állapotát vizsgálja meg. Elsősorban nem az üreges területeket, azaz a gyomrot és a beleket, hanem a májat, az epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és a veséket, továbbá a kismedencében a húgyhólyagot, a méhet, a petefészkeket, férfiak esetében pedig a prosztatát. A felsorolásból is kitűnik, hogy létfontosságú szerveink kerülnek „górcső alá”.
Sőt, ezzel a vizsgálattal a hasüregben futó vastagabb erekről, ezenkívül a hasi főverőér mellett található nyirokcsomókról is képet kap a szakorvos.
Vizsgált szervek:
- máj,
- epehólyag,
- hasnyálmirigy,
- lép,
- vesék,
- húgyhólyag,
- méh,
- petefészkek,
- prosztata.
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
A vizsgálat előtt 4-6 órával már ne együnk, és csak csapvizet, vagy szénsavmentes ásványvizet igyunk. Kávézni sem szabad, mert összehúzza az epéket. A vízivás kifejezetten ajánlott, mert a húgyhólyag teltsége kiemelten fontos, ezért a vizsgálat előtt 1 órával 0,5- 1 liternyit igyunk meg, és lehetőség szerint már ne menjünk el wc-re.
Hogyan zaljik a hasi-kismedencei ultrahangos vizsgálat?
A hasi-kismedencei ultrahang vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, bőrbarát, vízoldékony kontakt gél használatával, amely utána egyszerűen letörölhető.
A vizsgálat fájdalommentes, biológiailag káros hatása nincs, az időtartama általában 15-20 perc.
Mi mutatható ki pontosan a vizsgálattal?
Ezzel a komplex szűrővizsgálattal jellemzően a hasi fájdalmak okát keresik, ugyanakkor az epe- és vesekövek, a húgyúti kövek, a különböző szervek méretének, szerkezetének változásai, és a gyulladásos betegségek is kimutathatóak a hasi- kismedencei ultrahang révén. Daganatos betegségek illetve azok májáttétei, hasüregi folyadék- illetve gennygyülemek, és vérzések is diagnosztizálhatók általa.
Minden betegség esetén a legeredményesebb, és a legkevesebb kellemetlenséggel az időben elkezdett kezelés jár, ezért ez esetben is rendkívül fontos a megelőzés, amire ugyancsak tökéletes ez a vizsgálat.
Mikor javasoljuk mindenképpen elvégeztetni a hasi- és kismedencei ultrahang vizsgálatot?
Panasszal: Gyakori hasi fájdalmak, görcsök, puffadás, indokolatlan fogyás, étvágytalanság, a szokásostól eltérő vizeletszín esetén mindenképpen érdemes megnézni belülről a szerveket.
Panasz nélkül: Minden korosztálynál elvégezhető, 30 fölött mindkét nem számára érdemes legalább egyszer elvégeztetni, 50 éves kor fölött mindkét nemnél az évenkénti javasolt.
A problémák általában csőstől jönnek, ezért érdemes már az első intő jelekre figyelni, és megelőzni a bajok invázióját ezzel a vizsgálattal. Kérd most!
Hozzászólások