9 egészséges étkezési tévhit

2019.03.05. 18:00 Medibon

9 egészséges étkezési tévhit

Cikkünkben 9 olyan tévhitről rántjuk le a leplet, melyeket a „helyes” táplálkozás jegyében sokan igaznak hisznek.

1. Tévhit: A müzli egészséges

A szupermarketek polcain található müzlik jó része csak a nevében az, ami, mert a cukorral, édesítőszerrel vagy mézzel és aromákkal „gazdagított” termékek nem egészségesek. Az igazi müzli összetett szénhidrátokban, gabonában gazdag, mely rostjai segítik a vastagbél munkáját, megkötik a belekben a rákkeltő anyagokat, egyenletes felszívódásuk miatt pedig kiegyensúlyozzák a vércukor-szintet. Ha csokis müzlivel próbálsz fogyni, ne csodálkozz, ha a mérleg többet mutat, mint, mikor hozzákezdtél a „diétádhoz”.

2. Tévhit: Fagyasztott helyett mindig jobb a friss

Bár legtöbbször valóban egészségesebbek és vitaminban gazdagabbak a friss zöldségek, gyümölcsök, de itt is akad kivétel. Legjobb, ha piacon vagy őstermelőtől vásárolsz, mert ebben az esetben biztosabb lehetsz abban, hogy a megvásárolt termék friss, mintha nagyobb bevásárlóközpontban vennéd meg. A külföldről behozott, nagy utat megtett, zöldség, gyümölcs viszont vitamintartalomban mögötte marad a közvetlenül betakarítás után lefagyasztott élelmiszernek.

3. Tévhit: Ha egészséges zsírból eszel sokat, az nem baj

Hiába főzöl napraforgó olaj helyett extra szűz olívaolajjal, attól még a mennyiségre figyelned kell. Tény, hogy az olívából sajtolt olajban kevesebb a telített zsírsav, mint a napraforgóolajban, a margarinban és a vajban, de egységnyi kalóriaértékük közel ugyanannyi. A keringési problémáktól kevésbé kell félned, ha egyszeresen telített zsírsavtartalmú olívaolajat fogyasztasz, de egy kanálnyi belőle szintén nagyjából 120 kalóriát jelent.

4. Tévhit: A vörösborral szemben a sör egészségtelen

Annak ellenére, hogy vesekő ellen köztudottan jó a sör, sokan mégis hizlaló italként gondolnak rá. Ezt a tévhitet már csak azért is fontos felszámolni, mert a sör B-vitaminokban gazdag nedű, ami támogatja az immunrendszert. Sőt, akár a gyomorfekélyért okolható baktérium, a Helicobacter pylori szaporodását is képes meggátolni a benne található komlópolifenolok révén. És azt is jó tudni, hogy a kólánál vagy az almalénél is kevesebb kalóriát tartalmaz. A sör egészségtelen, hizlaló mivoltáról keringő elképzelések táptalaja leginkább azzal hozható összefüggésbe, hogy a sörkedvelők általában a zsíros ételeket sem vetik meg.

5. Tévhit: Kenyérből a barnát válaszd

A barna kenyér és a teljes kiőrlésű kenyér valóban egészségesebb, mint a fehér lisztből készült változat, ugyanakkor sajnos nem minden az, aminek látszik, mert előfordul, hogy karamellszínezékkel színezett kenyeret viszünk haza. A teljes kiőrlésű búzából készült kenyér kétszer annyi rostot rejt, mint más kenyerek, ezen felül pedig magnéziumban és káliumban is gazdagabb. Vásárlásnál szagold meg a kiválasztott kenyeret, és ha édeskés az illata, akkor ne vidd haza. Ha erre nincs lehetőséged az is sokat segít, ha nem szín, hanem súly alapján döntesz, mert a méretéhez viszonyítva minél nehezebb a kenyér, annál gazdagabb rostban.

6. Tévhit: A multivitaminos üdítők egészségesek

Ezekben a termékekben legtöbbször alig van gyümölcs, de a cukortartalmuk annál magasabb. A bennük található vitaminok is távol állnak a természetestől. A multivitaminos üdítőkkel rengeteg többlet-kalóriát viszel a szervezetedbe, ami előbb-utóbb az alakodon is meglátszik majd.

7. Tévhit: Ami cukormentes az jó

Kimutatások is igazolják, hogy a nulla kalória és maximum ízhatással kecsegtető cukormentes, light üdítők fogyasztása mellett, más forrásból fölösleges kalóriákat viszünk a szervezetünkbe. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy mivel „cukormentes” üdítőt iszunk, könnyebben behódolunk egy kis nassnak, másrészt az édes ízhatáshoz a szervezetünk energiabevitelt is párosít. Az édes íz után „követeli” tőled a többlet energiabevitelt is.

8. Tévhit: A saláta egészséges

Természetesen ez igaz, ha nem kombinálod semmiféle öntettel, mert a salátaöntetek zsírosak, arról nem beszélve, hogy az előre elkészített boltban kapható dresszingek mennyire egészségtelenek.

9. Tévhit: A rántott zöldségek egészségesek

A zöldségek is az egészséges táplálkozás alapjait képezik, ugyanakkor ahelyett, hogy olajban vagy zsírban kirántanád őket, amivel sok esetben oda lesz az egészségességük, inkább válaszd a párolást, mert úgy nem nehezíted el a finom falatokat, és több értékes tápanyag is megmarad.

Mint az élet számos területén, úgy a táplálkozás kapcsán is elmondható, hogy az ördög a részletekben rejlik. Ha igazán tudatosan akarsz étkezni, élni, akkor jó, ha tisztában vagy a tévhitekkel is.

Hozzászólások